Tekstil Transfer Baskı Uygulamaları

Transfer baskı sıcak ve kuru baskı olarak da bilinen bir baskı yöntemidir.

Sunduğu renk ve desen çeşitliliği göz önüne alındığında son yıllarda teknolojiden çok sanatsal bir işlem haline gelmiştir.

Transfer Baskı Nasıl Yapılır?

Sublimasyon Transfer baskı işleminde baskı kağıdına aktarılmış olan ve ısı ile buharlaşma özelliğine sahip sublimasyon mürekkepleri, ısı ve basınç kullanılarak kumaşa aktarılır.

Ofset ve Serigrafi baskı yönteminde ise, boyar maddeler kullanılarak önce kağıda basılmış olan desen veya dizayn transfer baskı yöntemiyle kumaşa basılarak aktarılır.

Transfer baskı bilinen konvensiyonel serigrafi gibi, yaş baskı tekniklerine nazaran büyük avantajlar sağlar.

Transfer baskının avantajları:

Transfer baskı zaman tasarrufu sağlar:

Transfer baskı da yaş baskının aksine istenilen tuşenin elde edilmesi,fikse gibi zaman kaybettiren işlemler yoktur. Bundan dolayı üretimde geçen zaman yarı yarıyadır.

Transfer baskı kalitesi yüksektir:

Transfer baskı teknolojisi sayesinde çok detaylı tasarımlar, aslına uygun mükemmellikte basılabilir . Diğer tekstil baskılarında kullanılmayan bu teknoloji transfer baskının tercihinde önemli bir etkendir.

Transfer baskı hızlıdır:

Transfer baskı yöntemiyle istenen bir desen çok kısa zamanda basılıp kumaşın görselliğini zenginleştirerek kullanım alanlarını genişletir.

Transfer baskı hızlı modaya uyumluluk sağlar:

Modada ve yeni trendlerdeki süratli değişimin takibinde riski ve maliyetleri azaltarak Moda dünyasındaki hızlı değişime adaptasyonu sağlar

Transfer baskı kullanım genişliği sağlar:

Esas olarak polyester kullanım için geliştirilmiş olan transfer baskı tekniği, aynı zamanda sentetik ve doğal elyaf karışımları gibi farklı içerikli kumaşlarda da kullanılabilir. Transfer baskı ayrıca son zamanlarda kullanıma giren mikro-elyaf tarzı kumaşlarada uygulanabilip kullanım alanlarını daha da genişletmiştir.

Transfer baskı işlemi doğaya saygılıdır:

Transfer baskı, işlemde su kullanılmaması, hava kirliliğine sebep olmaması, israf ve kirliliği azaltması gibi özellikleri sayesinde çevreye ve doğaya zarar vermez.

Transfer baskının kullanım alanları çoktur:

Transfer baskı her türlü bay ve bayan giyiminden , iç çamaşırına ve plaj kıyafetlerine kadar sayısız tekstil ürününde kullanılabilir.
Transfer Baskı geniş kullanım alanları sunar:
Dispersiyon boyalar süblime özelliği gösteren tek boyar madde sınıfı olması özelliğinden dolayı transfer baskıya kullanılabilen tek boyar madde grubudur.
Transfer baskıda kullanılan dispersiyon boyalar poliester, asetat, triasetat, akrilirik, poliamid (naylon) gibi lifleri renklendirebilir . Bu lifler poliester ve poliester karışımları için uygundur.

Transfer baskı uygulamasında kullanılan lifler;

% 78 Poliester
% 16 Tekstüre poliester
% 1 Poliamid
% 1 Poliakrilnitril
% 1 Aselat
şeklindedir.

Doğal elyaf sublime özelliği gösteren boyar maddeyi almaz. Transfer baskıda verim açısından poliester pamuk karışımlarında pamuk oranı % 30’un altında olmalıdır.